Ekrany projekcyjne

ekrany projekcyjne icon

Jak wybrać ekran projekcyjny ?

Ekran projekcyjny to nieodłączny element sali konferencyjnej, auli wykładowej lub Sali lekcyjnej. Rolą ekranu projekcyjnego jest przekazanie widzowi obrazu z projektora z zachowaniem najwyższej jakości. Obraz musi zostać wyświetlony w taki sposób, aby mogło go zobaczyć i odczytać wiele osób.
Inwestując w wyposażenie szkoły, szczególnie ważny jest wybór nie tylko projektora, ale również właściwego ekranu projekcyjnego. Wiele osób nadal uważa, że obraz można wyświetlić na ścianie lub zwykłej, białej rolecie okiennej. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepszy projektor nie będzie w stanie wyświetlić dobrego obrazu i właściwie odwzorować kolorów bez odpowiednio dobranego ekranu.
Przy wyborze ekranu projekcyjnego istotne jest więc dobranie ekranu do rodzaju źródła obrazu, rodzaju i wielkości pomieszczenia oraz wielkości audytorium. Każda instalacja jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego ilość dostępnych modeli ekranów czy rodzajów powierzchni projekcyjnych jest niezwykle szeroka.

Ekran projekcyjny

1. Typ ekranu - montaż czy przenośny?

Wybór przenośnego bądź też stacjonarnego ekranu zależy od sytuacji lub osobistych preferencji i potrzeb użytkowników. Ogólnie obowiązującą jest jednak zasada, że jeśli jest to tylko możliwe powinno stosować się ekran stacjonarny, rozwijany ręcznie lub elektrycznie. Przenośny ekran jest rozwiązaniem wygodnym jeśli projekcja odbywa się w różnych miejscach.
Ekrany typu Tripod to wygodne i niewielkie rozwiązania do przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami w jednym budynku. Ekrany przenośne typu Fold są również przeznaczone do instalacji przenośnych, ale wymagających większej powierzchni projekcyjnej.
Ekrany ścienne ręczne i elektryczne są montowane na stałe. Ekran rozwijany ręcznie wymaga od użytkownika manualnego przygotowania powierzchni (rozwinięcia) do projekcji. Ekrany elektryczne posiadają wbudowany silnik, dzięki czemu za pomocą pilota lub przełącznika naściennego można rozwinąć lub zwinąć ekran. Ekrany elektryczne są również idealne do sal konferencyjnych, gdzie zastosowane są systemy sterowania urządzeniami.

2. Wielkość ekranu

Obecnie oferowane ekrany używane są zarówno do projekcji wideo, jak i prezentacji danych komputerowych, a zatem ich wielkość powinna uwzględniać widoczność obrazu, ale i czytelność danych liczbowych lub tekstu. Prawidłową wielkość ekranu określa się według następujących zasad:

 • wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł
 • odległość od dolnej krawędzi ekranu do podłogi powinna wynosić min. 125 cm.

3. Format ekranu

Wybór odpowiedniej powierzchni ekranu projekcyjnego zależy od rodzaju aplikacji do jakiej ekran ten będzie użyty. Wiele czynników odgrywa tu rolę. Najważniejsze z nich to:

 • format standardowy 1:1 (uniwersalny format) – oferuje możliwość dopasowania do każdego projektora, ale powierzchnia projekcyjna nie będzie w całości wypełniona obrazem,
 • format 4:3 – odpowiedni do projektorów o natywnej rozdzielczości XGA (1024x768) lub SVGA (800x600),
 • format panoramiczny 16:9 - odpowiedni do projektorów o natywnej rozdzielczości Full HD (1920x1080) lub UHD (3840x2160),
 • format panoramiczny 16:10 – odpowiedni dla projektorów o natywnej rozdzielczości WXGA (1280x800) WUXGA (1920x1200).
Ekran projekcyjny

4. Powierzchnia ekranu

Wybór odpowiedniej powierzchni ekranu projekcyjnego zależy od rodzaju aplikacji do jakiej ekran ten będzie użyty.
Wiele czynników odgrywa tu rolę. Najważniejsze z nich to:

 • Rodzaj pomieszczenia i położenie projektora
  Kształt i wielkość pomieszczenia prezentacyjnego oraz usytuowanie projektora (na stoliku lub pod sufitem) to podstawowe elementy jakie muszą być brane pod uwagę przy wyborze ekranu. Niewłaściwie dobrana powierzchnia projekcyjna ekranu spowoduje, że obraz będzie nieostry bądź niewidoczny dla części widzów.
 • Oświetlenie pomieszczenia i jasność projektora
  Właściwość powierzchni projekcyjnej, określająca stopień odbicia światła w poszczególnych kierunkach, ma znaczenie nie tylko dla kąta widzenia obrazu, ale także dla jego jasności. Ekran z powierzchnią rozpraszającą światło równomiernie we wszystkich kierunkach cechuje relatywnie duży kąt widzenia, ale stosunkowo niewysoka wartość współczynnika odbicia. Ekrany z mniejszym kątem widzenia cechuje natomiast wyższa wartość tego współczynnika. Jasność obrazu w danym pomieszczeniu zależy od warunków oświetlenia tam panujących, wartości współczynnika odbicia powierzchni projekcyjnej wybranego ekranu i jasności używanego projektora. Wszystkie te elementy wpływają na czytelność obrazu na ekranie.

We wszystkich rodzajach ekranów Avtek wykorzystano uniwersalną powierzchnię o najlepszym współczynniku jakości do ceny - Matt White.

Przejdź do produktów